Podle § 81 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, mají všechny společnosti i organizace, které zaměstnávají více než 25 zaměstnanců, povinnost zaměstnávat také osoby se zdravotním postižením (dále jen „OZP“) a to ve výši povinného podílu těchto osob odvislém od celkového počtu zaměstnanců zaměstnavatele.
Výše povinného podílu osob
Povinný podíl je dle zákona minimálně ve výši 4%, jinak řečeno na každého 25 zaměstnance je povinnost zaměstnat 1 osobu se zdravotním postižením.
Jak splnit zákonnou povinnost?
Povinný podíl zaměstnanců OZP splníte těmito způsoby nebo jejich kombinací.
- Zaměstnáváním OZP v zákonem daném počtu.
- Čerpáním tzv. náhradního plnění = odebrání výrobků nebo služeb od organizace, která zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením, nebo od osoby se zdravotním postižením, která podniká jako OSVČ.
- Odvodem do státního rozpočtu ročně 2,5 násobek průměrné mzdy za každou zdravotně postiženou osobu, kterou firma dle povinnosti nezaměstnává.
A právě náhradní plnění se stává v tomto případě nejoptimálnějším způsobem, jak splnit podíl zaměstnanců OZP, při kterém, například u nás, získáte užitečné služby a namísto finančního odvodu státu optimalizujeme své náklady.
Způsob plnění povinného podílu je nutné písemně doložit místně příslušnému úřadu práce do 15. 2. následujícího roku.
Zde naleznete evidenci náhradního plnění.
- Evidence náhradního plnění
- Seznam dodavatelů náhradního plnění
- Obecné informace k aplikaci Evidence náhradního plnění
CO MI NÁHRADNÍ PLNĚNÍ PŘINESE?
Pokud nemůžete najít pro svou firmu pracovníky z řad OZP a zároveň chcete ušetřit na odvodu do státního rozpočtu, ideální volbou je pro vás využít náhradní plnění. Jaké vám z toho plynou výhody?
- Jednoduché řešení zákonné povinnosti,
- získání daňové úspory,
- i přesto, že osoby se zdravotním postižením nezaměstnáváte, dáváte jim práci.
Jak využít náhradní plnění a ušetřit tak čas i náklady?
My to víme!
Kontakty
Napište nám
Kudy k nám